Informace o ostrovu Bali

Chrám Tanah Lot

Bali, přezdívané také jako „ostrov bohů a démonů“, je nejzápadnějším ostrovem indonéského souostroví Malé Sundy. Je nejnavštěvovanějším ostrovem Indonésie. Za to vděčí nejen tropickému klimatu, krásné přírodě, vynikajícím podmínkám pro potápění, mírumilovnému náboženství, unikátní kultuře, stále milým a usměvavým lidem, ale hlavně jedinečné a neopakovatelné atmosféře, kterou nenajdete nikde jinde na světě.

Malý ostrůvek Bali leží mezi Jávou (na západě) a Lombokem (na východě). Na severu je Bali omýváno Balijským mořem, na jihu Indickým oceánem. Ačkoli je ostrov široký jenom něco málo přes 150 kilometrů a od severu k jihu má zhruba 110 kilometrů, žijí na něm asi 4 miliony lidí. Hlavním městem je Denpasar v jižní části ostrova, kde jsou všechny důležité úřady a také jediné letiště na ostrově. Stejně jako v celé Indonésii je zde úředním jazykem indonéština a angličtina, mluví se zde však převážně balijsky a řadou místních dialektů.

Mapa Bali

Mapa Bali. Klikněte pro zvetšení

Bali je v rámci muslimské Indonésie ojedinělé tím, že se zde více než 90% obyvatel hlásí k tzv. balijskému hinduismu. Je směsí hinduismu a tradiční místní víry, a dává ostrovu unikátní ráz. Víře se zde podřizuje vše a po většinu roku se také slaví nejrůznější svátky, ceremonie a náboženské festivaly. Pokud zde strávíte dva týdny dovolené, je téměř nemožné, abyste některou z ceremonií nezažili. Víra provází místní obyvatele i turisty každý den. Už ráno pokládají ženy v krásných barevných tradičních oděvech v okolí obydlí a na svatá místa obětinky k usmíření bohů. Obětinky jsou tvořeny košíčkem z palmového listí, který je vystlán barevnými květy. Je v něm i pár zrnek rýže a vonná tyčinka, která má bohy oblažit vůní. Modlitba i kladení obětinek se několikrát denně opakuje, takže je celý ostrov neustále v záplavě květin a opojná vůně tyčinek je všudypřítomná. Důležité motlitby a ceremonie probíhají v chrámech. Ty jsou na Bali všude. Najdeme zde obrovské chrámové komplexy s typickou zdobnou architekturou (největší je Besakih, tzv. Matka chrámů na úpatí svaté hory Agung), i minuaturní rodinné chrámky u obydlí místních obyvatel.

chram-pod-vodou

Ostrov leží 8° pod rovníkem, klima je tropické s typickým střídáním období sucha (duben až říjen) a dešťů (listopad až březen). Teploty se během roku mění jen velmi málo, průměrná teplota vzduchu je 28°C, vody o stupeň méně. Ani v období dešťů se však nemusíte obávat týdny trvajících lijáků a trvale zatažené oblohy, toto období se zde projevuje vysokou vlhkostí vzduchu a několika přeháňkami denně, nejvíce srážek zde spadne v prosinci a lednu.

????????

Kultura je zde velice silně spjata s vírou. Tradiční balijské tance oslavují právě víru, přírodu, či vypráví příběh z mytologie. Balijci jsou velice nadanými umělci, proslulé jsou jejich malby, řezbářství, kovotepectví, sochařství, a také ručně tkané textilie. Balijci jsou také vynikajícími hudebníky, určitě stojí za to si poslechnout tradiční hudební orchestr složený z bicích nástrojů, tzv. gamelan, který doprovází veškeré náboženské události i balijské tance. Dalším silně zakořeněným zvykem jsou kohoutí zápasy, během kterých jsou někteří sázkaři schopní prohrát i střechu nad hlavou.

tanecnice

V balijské kuchyni se mísí vlivy hinduistické a muslimské kultury. Základem všech pokrmů, je rýže, zelenina, vejce a široká škála koření. Žádný balijec si jídlo nedokáže představit bez pořádné porce sambalu (místní obdoba chilli pasty). Maso je velmi drahé, proto se ho k jídlu servíruje jen malé množství, převážně se používá maso drůbeží, dále ryby a plody moře, maso vepřové je vzácnější a se skopovým se, vzhledem k náboženství, setkáme jen vyjímečně. Všechny suroviny jsou vždy dokonale čerstvé.

ryzove-pole

Tradičním pokrmem je „Nasi Goreng“, čili smažená rýže. Dala by se přirovnat snad k určité formě českého rizota a existuje v nekonečné škále variant – zeleninové, s kuřecím masem, s mořskými plody, s vejcem, atd. Obdobou tohoto pokrmu je „Mie Goreng“, kde je rýže nahrazena nudlemi. „Nasi Campur“ je rýže s bohatou oblohou zeleniny, kousků masa, ryby, oříšků, vajec a samozřejmě sambalu.

Sdílejte tento článek s kamarády: