Rady na cestu

V této sekci bychom Vám chtěli sdělit pár základních informací, které je dobré ještě před odletem na Bali vědět. Nebudeme Vám radit, co všechno si máte sbalit, ale spíše co je na Bali trochu odlišné a na co si dávat pozor.

Zdravotní pojištění a očkování - před cestou není povinné jakékoliv očkování, ale doporučená jsou očkování na žloutenku a břišní tyfus. Nikdy jsme se nesetkali s jakýmikoliv problémy u klientů, ale pokud chcete ochutnat speciality místní kuchyně třeba i na ulici, raději nenechte nic náhodě. Rozhodně je dobré mít uzavřené pojištění léčebných výloh pro cesty a pobyt v zahraničí. Nikdy nevíte co se Vám tam může přihodit. Co se týče malárie, ta se údajně vyskytuje v oblasti ostrova Lombok, v oblasti turistických center na Bali je riziko malé.

Víza – turistická víza obdržíte, a to bez jakýchkoliv problémů, při příletu na jeden měsíc pobytu. Pokud máte zájem o delší pobyt, je možné si víza vyřídit již v Čechách na indonéské ambasádě v Praze. Aktuální cena víz je 35 USD při příletu, popřípadě 1000 CZK při zažádání o víza v ČR. Občané České republiky potřebují pro vstup do země platný pas s platností nejméně 6 měsíců od předpokládaného data opuštění země.

Až budete Bali opouštět, počítejte s odletovou taxou, která číní 200.000 IDR, tedy asi 400,- na osobu.

Peníze – místní měnou je Indonéská rupie a kdekoliv je možné vyměnit eura i dolary. Aktuální kurz 1000 IDR = 1,9Kč. Na ostrově najdete omezené množství bankomatů a v některých supermarketech můžete platit platebními kartami. Pokud půjdete měnit do směnárny, je dobré si peníze přepočítat a pozor na podobnost bankovek v hodnotě 10 000 Rp a 100 000 Rp, rády se zaměňují. Ideální je mít sebou domorodce, který Vám výměnu pohlídá.

Doprava – pokud se hodláte po ostrově pohybovat sami bez průvodce, potřebujete k řízení mezinárodní řidičský průkaz. V Indonésii se jezdí vlevo a maximální povolená rychlost na Bali je 70km/hod, ono jet rychleji se stejně rovná sebevraždě. Litr benzínu se pohybuje kolem 8 000 Rp – což je našich 16 Kč – to se pak jezdí :) Nejvíce používaný dopravní prostředek na Bali je skútr. Půjčovny najdete po celém ostrově. A benzín? Tak ten zakoupíte téměř kdekoli podél silnice ve stáncích – na Bali není totiž nic problém. Řídit skútr v místním provozu lze považovat za adrenalinový sport. Silnice jsou úzké, plné výmolů a nejsou osvětlené. Pokud se chcete pouze kochat krajinou a zbavit s případného rizika dopravní nehody, je lepší si auto s řidičem pronajmout.

Ubytování - sehnat ubytování na Bali není problém, samozřejmě je opět nutno počítat,že jiná dostupnost bude v sezóně (období sucha) a jinak si budete vybírat v období dešťů. Nejprve je třeba popřemýšlet, co vlastně očekáváte od návštěvy ostrova. Chcete být ubytováni v turistických oblastech, užívat si nočního života, a nebo budete vyhledávat klidnější oblasti, kde se více přiblížíte životu domorodců? Celkově je ubytování na Bali levné a není problém se ubytovat a za další dva dny se přestěhovat o kus dále. Ideální je sehnat si předem, než vyrazíte na Bali, místního domorodce, který Vám zašle pár možností, ze kterých si můžete vybrat. Ubytování bude pro Váš příjezd blokované a můžete být bez obav, že nebudete mít při příjezdu kam hlavu složit.

Jídlo a pití – široký výběr jídla, restaurace na každém rohu, obrovský výběr exotických jídel, ale najdete už i českou kuchyni, hranolky a hamburgery. Restaurace nabízí od západní po indonéskou, čínskou a někdy i mexickou kuchyni. Ceny jsou velmi různé a spíše závisí na druhu a umístění restaurace. Po celém ostrově je velký výběr ovoce – banány, papája, kokosy, mango, avokádo. Na trzích či ve stáncích při silnici nakoupíte kdykoliv. Opět platí, že mít domorodce vždy s sebou se vyplatí – vždy pro Vás nakoupí levněji. Pitnou vodu lze zakoupit balenou v různých velikostech.

Sdílejte tento článek s kamarády: